Egyházi Ünnepek – Hírfolyam – 2024

2024 Augusztus 4
2024 Június 29
Nm. és Ft. Kovács Gergely érsek határozata folytán 2024. augusztusától plébániánk egy további segédlelkésszel gazdagodik, az újonnan felszentelt Ferencz Egon-József személyében! Istennek legyen hála!
2024 Június 6 - Bérmálás Szentsége (Szentháromság vasárnap, 2024 Május 26-án)
« A 4 »
2024 Június 2
KOVÁCS GERGELY ÉRSEK ÜZENETE A JÚNIUS 9-I VÁLASZTÁSOK ALKALMÁBÓL
Szám: 1864/2024
Dicsértessék a Jézus Krisztus!
„Ne feledjék tehát az állampolgárok, hogy a közjó érdekében joguk és egyben kötelességük a szavazás szabad lehetőségével élni.” (Gaudium et spes, 75.) A II. Vatikáni Zsinat tanítása szellemében buzdítom a kedves híveket és minden jóakaratú embert, hogy június 9-én vegyen részt a helyhatósági és európai parlamenti választáson, közösségének, népének, egyházának sorsáért és jövője alakításáért felelősséget vállalva, járuljon az urnákhoz és szavazzon.
Helyi világi elöljáróink és az Európai Parlamentben bennünket képviselők megválasztásának lehetősége az Alkotmány által biztosított állampolgári jogunk, amellyel élnünk kell, hiszen a választáson való részvétel nem egyszerűen politikai ténykedés, hanem valláserkölcsi kötelességünk is: „Mindannyian felelősek vagyunk a társadalomért és a világért, amelyben élünk, különösen a jövő nemzedékek iránt érzett felelősségünk miatt. Ez a kihívás arra ösztönöz bennünket, hogy keressünk közös megoldásokat egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövő érdekében.” (Ferenc pápa: Laudato si', 159).
Az érdektelenség és a tétlenség ellentmond Istenbe vetett hitünknek és a cselekvő szeretet parancsának. Kötelességünk az „úgysem változik semmi” lemondó gondolkodás vagy éppen az „engem ez nem érdekel” magatartás helyett felelősséget vállalni szűk és tágabb otthonunk (településeink és Európa) sorsának alakulásáért. Egy apró, pecsételő mozdulatunk egész közösségünkre és jövőnkre hatással van, hiszen arról döntünk, hogy milyen értékek és elvek mentén szeretnénk élni ma és holnap. Gondoljunk a gyermekekre, a most felnővő nemzedékre: az ő sorsukról is döntünk a választás napján leadott szavazatunkkal. Ma rajtunk múlik az, hogy milyen lesz az ő holnapjuk.
Románia katolikus püspökeivel együtt arra buzdítok mindenkit, hogy olyan jelöltekre adjuk voksunkat, „akik lendületesen és megújult elkötelezettséggel kívánják szolgálni az egységet az evangéliumi tanítás fényében, a béke és a demokrácia megteremtése érdekében, akik eddig is képviseltek és a jövőben is képviselni akarnak bennünket, akik részt vesznek a társadalom fejlesztésében és építésében, akik a közjót, az erkölcsi értékeket, az egészségügyet, az oktatást, a gazdasági lehetőségeket, a kultúrát és a vallási jelenlétet támogatják a társadalmi életben.” (2024. május 15.)
A politikai értékrendek és irányelvek, amelyek egy állam(közösség) rendszerét meghatározzák, kihatással vannak az egyház működésére, a vallási élet gyakorlásának lehetőségére. Istent szerető, hívő emberként felelősek vagyunk magunkért, egymásért és az utánunk jövőkért. Ezért nem lehet közömbös számunkra sem egyéni, sem közösségi életünk szempontjából, hogy kik képviselik a hazai és az európai közéletben értékeinket, célkitűzéseinket.
Isten Szolgája Márton Áron püspök 1940. december 21-én közzétett felhívása nyolc évtized után is aktuális a számunkra: „Választások alkalmával szabadságában áll mindenkinek, sőt kötelessége, hogy az Egyház álláspontja és a keresztény jó erkölcsök szempontjainak betartásával szavazatát lelkiismerete szerint adja le.” Bízom a kedves hívek felelős és tettre váltott döntésében, hogy részt vesznek a választáson, ezáltal is tanúságot téve arról, hogy egyenként és közösségként is Isten országát akarjuk építeni.
Gyulafehérvár, 2024. május 30-án
† Gergely érsek s.k.
2024 Május 12
EGY FELELŐS SZAVAZÁSÉRT, AMELY ELŐMOZDÍTJA A KERESZTÉNY ÉRTÉKEKET ÉS AZ EURÓPAI PROJEKTET
Az Európai Közösség Püspöki Karai Bizottsága (COMECE) nyilatkozata a közelgő európai parlamenti választásokra való tekintettel
2024. március 13.
Mi, az Európai Unió püspökkari konferenciáit képviselő püspökök, felszólítunk minden állampolgárt, különösen a katolikusokat, hogy készüljenek fel a közelgő, 2024 júniusában esedékes európai parlamenti választásokra, és adják le szavazatukat. A sokszínű, erős, demokratikus, szabad, békés, virágzó és igazságos Európa európai projektje olyan projekt, amelyben osztozunk, és amelyért felelősséget érezünk. Mindannyian meg vagyunk hívva, hogy ezt mozdítsuk elő szavazatunk leadásával is, és olyan európai parlamenti képviselők felelősségteljes megválasztásával, akik értékeinket képviselik és a közjóért dolgoznak a következő Európai Parlamentben.
Az európai integráció projektje a múlt században kontinensünket pusztító, mérhetetlen szenvedést, halált és rombolást okozó szörnyű háborúk hamvaiból emelkedett ki. Úgy tervezték, hogy biztosítsa a békét, a szabadságot és a jólétet. Olyan emberek bátorságának és előrelátásának köszönhető, akik képesek voltak legyőzni a történelmi ellenségeskedést és valami újat alkotni, ami a háborút gyakorlatilag lehetetlenné tenné kontinensünk számára a jövőben. Ez a projekt kezdetben gazdasági projekt volt, de tartalmazott társadalmi és politikai dimenziót és közös értékeket is. Az Európai Unió alapító atyái közül sokan hithű katolikusok voltak, akik erősen hittek minden emberi lény méltóságában és a közösség fontosságában. Meggyőződésünk, hogy nekünk, európaiaknak, ezt a több mint 70 éve elkezdett projektet támogatnunk és folytatnunk kell.
Európa és az Európai Unió ma kihívásokkal teli és bizonytalan időket él át az elmúlt évek válságai és a közeljövő nehéz kérdései miatt, mint például a háborúk Európában és a szomszédságban, a migráció és a menekültügy, az éghajlatváltozás, a fokozódó digitalizáció és a mesterséges intelligencia használata, Európa új szerepe a világban, az Európai Únió bővülése és a szerződések változásai stb. Ahhoz, hogy az Európai Unió alapvető értékeinek fényében kezeljük ezeket a kulcsfontosságú kérdéseket, és jobb jövőt teremtsünk magunknak és a következő nemzedékeknek, nemcsak Európában, hanem a világban is, ahhoz bátor, hozzáértő és értékorientált politikai döntéshozókra van szükségünk, akik őszintén követik a közjót. A mi felelősségünk, hogy a lehető legjobb választást hozzuk meg a következő választásokon.
Keresztényként meg kell próbálnunk jól megkülönböztetni, hogy kire és melyik pártra szavazzunk ebben az Európai Unió jövője szempontjából fontos pillanatban. Ennek során figyelembe kell vennünk azokat a tényezőket, amelyek országonként eltérőek lehetnek – például a jelöltek vagy éppen pártok választásának lehetősége, a különböző pártok választási programja, maguk a jelöltek, akik bemutatkoznak... Ebben a tekintetben a tagállamok püspökkari konferenciái is hasznos útmutatásokat nyújthatnak. Fontos továbbá, hogy olyan embereket és pártokat válasszunk, akik egyértelműen támogatják az európai projektet, és akikről megalapozottan gondoljuk, hogy előmozdítják értékeinket és Európáról alkotott elképzelésünket, mint például minden emberi lény méltóságának tisztelete és előmozdítása, a szolidaritás, az egyenlőség, a család és az élet sérthetetlensége, a demokrácia, a szabadság, a szubszidiaritás, a „közös otthonunkról” való gondoskodás. Tudjuk, hogy az Európai Unió nem tökéletes, és hogy számos politikai és jogi javaslata nem felel meg a keresztény értékrendnek és számos polgára elvárásainak, de úgy gondoljuk, hogy arra vagyunk hivatva, hogy hozzájáruljunk az Unióhoz és jobbá tegyük azt, azokkal az eszközökkel, amelyeket a demokrácia felkínál nekünk.
Sok fiatal először szavaz majd a következő választásokon, néhányan már 16 évesen is. Határozottan bátorítjuk a fiatalokat, hogy éljenek szavazati jogukkal a közelgő európai választásokon, és alakítsanak olyan Európát, amely biztosítja jövőjüket és megfelel legmélyebb törekvéseiknek. Arra is buzdítjuk a fiatal európai katolikusokat, akik politikailag aktívak szeretnének lenni, hogy kövessék ezt a felhívást, és készüljenek fel értelmileg és erkölcsileg is, hogy a közösség szolgálatának szellemében hozzájáruljanak a közjóhoz. Jacques Delors, az Európai Bizottság akkori elnöke, 1989. október 17-én, a Bruges-i College of Europe-ban tartott, sokat idézett beszédében a következő szavakkal fordult a fiatal diákokhoz: „Valóban arra vagytok meghívva, hogy részt vegyetek egy egyedülálló kalandban, amely népeket és nemzeteket hoz össze, a jóért, nem pedig a rosszért”.
Európai püspökként magunkévá tesszük ezt a felhívást a fiatal diákokhoz, és minden európai polgárhoz intézzük azt. Kötelezzük el magunkat az európai projekt mellett, amely a jövőnket jelenti, azáltal is, hogy a következő választásokon felelősen szavazunk!
Jóváhagyták a COMECE delegált püspökei:
✠ Mariano Crociata
Latina (Olaszország) püspöke, elnök
✠ Antoine Herouard
Dijon érseke (Franciaország), fő alelnök
✠ Nuno Brás da Silva Martins
Funchal (Portugália) püspöke, alelnök
✠ Czeslaw Kozon
Koppenhága (Skandinávia) püspöke, alelnök
✠ Rimanta Norvilája
Vilkaviškis (Litvánia) püspöke, alelnök
✠ Lode Aerts
Brugge püspöke (Belgium)
✠ Virgil Bercea
Nagyváradi görögkatolikus püspök (Románia)
✠ Joseph Galea-Curmi
Málta segédpüspöke
✠ Jozef Hal'ko
pozsonyi segédpüspök (Szlovákia)
✠ Theodorus C.M. Hoogenboom
Utrechti segédpüspök (Hollandia)
✠ Anton Jamnik
Ljubljana segédpüspöke (Szlovénia)
✠ Philippe Jourdan
Észtország apostoli adminisztrátora
✠ Andris Kravalis
Riga segédpüspöke (Lettország)
✠ Juan Antonio Martinez Camino
Madrid segédpüspöke (Spanyolország)
✠ Mohos Gábor
esztergom-budapesti segédpüspök (Magyarország)
✠ Manuel Nin és Güell O.S.B.
Görögország apostoli exarchája
✠ Kieran O'Reilly
Cashel és Emly érseke (Írország)
✠ Franz Josef Overbeck
Essen püspöke (Németország)
✠ Christo Proykov
a Szent XXIII. János eparchia püspöke Szófiából (Bulgária)
✠ Ivan Saško
zágrábi segédpüspök (Horvátország)
✠ Selim Jean Sfeir
A maroniták érseke Cipruson
✠ Janusz Bogusław Stepnowski
Łomża püspöke (Lengyelország)
✠ Jan Vokál
Hradec Králové püspöke (Cseh Köztársaság)
✠ Leo Wagener
Luxemburg segédpüspöke
✠ Aegidius Zsifkovics
Kismarton püspöke (Ausztria)
2024 Április 16
2024 Április 7


CHRISTUS SURREXIT!
CRISTOS A ÎNVIAT!
CHRISTUS IST AUFERSTANDEN!
KRISZTUS FELTÁMADT!
CHRIST IS RISEN!

2024 Március 29 - Nagypéntek

„A szenvedés olyan külső kényszer, amely nélkül pszichológiailag lehetetlen lenne elérni egy annyira megélt és annyira valós engedelmes szeretetet, mint amellyel Krisztus »beteljesítette« létét a kereszten.” – Maurizio Flick SJ – Alszeghy Zoltán SJ

2024 Március 24 - Virágvasárnap
2024 Március 22
2024 Február 14
A SZENTATYA, FERENC PÁPA ÜZENETE 2024 NAGYBÖJTJÉRE
Isten a pusztán át a szabadságra vezet bennünket
Kedves Testvéreim!
Amikor Isten kinyilatkoztatja magát, szabadságot hirdet: „Én vagyok az Úr, a te Istened, én hoztalak ki Egyiptom földjéről, a szolgaság házából” (Kiv 20,2). Ezek az első szavai a tízparancsolatnak, amelyet Mózesnek ad a Sínai-hegyen. A nép jól tudja, miféle kivonulásról beszél Isten: a szolgaság tapasztalatát még bőrükön érzik. A sivatagban megkapja a „tíz szót” mint útmutatást a szabadsághoz. Mi „parancsolatnak” hívjuk, s ezzel annak a szeretetnek az erejét hangsúlyozzuk, amellyel Isten az ő népét neveli. Valójában nem más, mint erőteljes felhívás a szabadságra. Nem egyetlen eseményhez kapcsolódik, hanem egy út során érlelődik meg. Ahogyan Izrael népe a sivatagban még magában cipelte Egyiptomot – gyakran siratták a múltat, és zúgolódtak az ég és Mózes ellen –, úgy Isten népe is ma nyomasztó terheket vonszol, melyeket le kell tennie. Erre akkor ébredünk rá, amikor híján vagyunk a reménynek, és úgy járunk az élet útján, mintha pusztaságon át vándorolnánk, és nincs ígéret földje sem, amelynek elérésére közösen törekedhetünk. A nagyböjt a kegyelem ideje, amikor a sivatag – ahogyan Ozeás próféta hirdeti – ismét az első szerelem helyévé válik (vö. Oz 2,16–17). Isten neveli népét, hogy el tudja hagyni rabságait és megtapasztalhassa az átmenetet a halálból az életbe. Vőlegényként újból magához vonz bennünket és szerelmes szavakat suttog a szívünkbe.
A rabszolgaságból a szabadságba történő kivonulás nem valami elvont dolog. Ahhoz, hogy nagyböjtünk konkréttá váljon, először is az kell, hogy akarjuk látni a valóságot. Amikor az Úr Mózest az égő csipkebokorban odahívta magához és megszólította, rögtön olyan Istenként mutatkozott meg, aki lát és mindenekelőtt figyel: „Láttam Egyiptomban élő népem nyomorúságát, és hallottam a munkafelügyelőkre vonatkozó panaszát; igen, ismerem szenvedését. Azért szálltam le, hogy kiszabadítsam az egyiptomiak hatalmából, és hogy kivezessem arról a földről egy szép, tágas országba, egy tejjel-mézzel folyó országba” (Kiv 3,7–8). Napjainkban is az égig ér megannyi elnyomott testvérünk kiáltása. Kérdezzük meg magunktól: minket elér-e? Felráz-e bennünket? Megrendít-e bennünket? Világunknak sok olyan tényezője van, amely eltávolít egymástól, és tagadja a minket eredetileg összekötő testvériséget.
Lampedusai utam során, a közöny globalizációjával találkozva két kérdést tettem fel, melyek egyre aktuálisabbak: „Hol vagy?” (Ter 3,9) és „Hol van a testvéred?” (Ter 4,9). Nagyböjti utunk akkor válik konkréttá, ha újból meghalljuk ezeket a kérdéseket, és felismerjük, hogy még ma is a fáraó hatalma alatt élünk. Ez az uralom kimerít és közömbössé tesz. Ez olyan növekedési modell, amely megoszt, és elrabolja a jövőnket. Szennyezi a földet, a levegőt, a vizet, megfertőzi a lelkünket is. Bár szabadulásunk a keresztséggel már megkezdődött, mégis megmagyarázhatatlan nosztalgiát érzünk a szolgaság után. Mintha a szabadság helyett a már ismert dolgok biztonságához vonzódnánk.
Szeretném felhívni a figyelmet a Kivonulás könyvében olvasható történet egyik nem elhanyagolható részletére: Isten az, aki meglát, aki megmozdul és megszabadít; nem Izrael kéri a szabadítást. A fáraó még az álmokat is megöli, eltakarja a kilátást, megváltoztathatatlannak láttatja azt a világot, amelyben lábbal tiporják a személyek méltóságát és megtagadják a valódi kapcsolatokat. Így sikerül magához kötnie az embereket. Tegyük fel magunknak a kérdést: vágyom-e egy új világra? Kész vagyok-e elengedni a régi világgal kötött kompromisszumokat? Sok püspöktestvérem és számos, a béke és az igazságosság iránt elkötelezett ember tanúsága egyre inkább meggyőz arról, hogy ami ellen leginkább küzdeni kell, az a reménynélküliség. Ez az álmok gyilkosa, néma kiáltás, mely felér az égig és megérinti Isten szívét. Olyan, mint a szolgaság utáni vágy, mely megbénítja Izraelt a sivatagban és megakadályozza abban, hogy továbbhaladjon. A kivonulás során lehetséges a megtorpanás: csak ezzel magyarázható, hogy az emberiség, bár elérte a globális testvériség küszöbét és a tudományos, technikai, kulturális és jogi fejlődés olyan szintjét, amely képes lenne minden ember méltóságát biztosítani, mégis az egyenlőtlenségek és konfliktusok sötétjében támolyog.
Isten nem lankad el és nem fárad el. Fogadjuk a nagyböjtöt a kegyelem kiemelt időszakaként, melyben újból elér bennünket Isten szava: „Én vagyok az Úr, a te Istened, én hoztalak ki Egyiptom földjéről, a szolgaság házából” (Kiv 20,2). Ez a megtérés, a szabadság ideje. Ahogyan azt nagyböjt első vasárnapján minden évben emlékezetünkbe idézzük, a Lélek magát Jézust is kivezette a pusztába, hogy próbára tegye szabadságát. Ő, a megtestesült Fiú lesz negyven napig előttünk és velünk. A fáraóval ellentétben Isten nem alattvalókat, hanem gyermekeket akar. A puszta az a tér, ahol szabadságunk azzá a személyes döntéssé érlelődhet, hogy ne essünk vissza a szolgaságba. A nagyböjtben új döntési kritériumokra lelünk, továbbá olyan közösségre, amellyel elindulhatunk egy egy járatlan úton.
Ez küzdelemmel jár: a Kivonulás könyve és Jézus pusztai megkísértésének leírása szemléletesen tárja ezt elénk. Isten szavával ugyanis, aki azt mondja: „Te vagy az én szeretett Fiam, benned telik kedvem” (Mk 1,11), és „senki mást ne tekints Istennek, csak engem” (Kiv 20,3), a Gonosz hazugságai állnak szemben. A bálványoktól jobban kell félnünk, mint a fáraótól. Tekinthetünk rájuk úgy, mint a Kísértő bennünk megszólaló hangjára – legyünk mindenhatók, nézzenek fel ránk az emberek, kerekedjünk föléje mindenkinek: mindannyian ismerjük ezeknek a hazugságoknak a csábítását. Ez egy régi út. Ragaszkodásunk tárgya sok minden lehet: pénz, bizonyos tervek, elképzelések, célok, a pozíciónk, egy hagyomány vagy akár bizonyos emberek. Ezek ahelyett, hogy lendítenének, megbénítanak. Ahelyett, hogy kapcsolatokat építenének, egymás ellen fordítanak bennünket. Létezik azonban egy új emberiség, a kicsinyek és alázatosak sokasága, akik nem engednek a hazugság csábításának. Míg a bálványok némává, vakká, süketté és bénává teszik az őket szolgálókat (vö. Zsolt 115,8), addig a lélekben szegények nyitottak és készségesek azonnal mozdulni: a jóság csendes ereje ez, amely gyógyítja és fenntartja a világot.
Itt az idő, hogy cselekedjünk – és a nagyböjtben az is cselekvésnek számít, ha megállunk. Megállunk imádságban, hogy befogadjuk Isten szavát, és megállunk, mint a szamaritánus a sebesült testvére mellett. Az istenszeretet és a felebaráti szeretet egy és ugyanaz a szeretet. Az, hogy nincsenek más isteneink, azt jelenti, hogy elidőzünk Isten jelenlétében és a felebarátaink mellett. Az imádság, az alamizsnálkodás és a böjt ezért nem három egymástól független tevékenység, hanem a megnyílás és az önkiüresítés egyetlen aktusa: el a bálványokkal, amelyek nyomasztanak, el a függőségekkel, amelyek fogva tartanak! Ekkor az elsorvadt és magányos szív újraéled. Lassítsunk le, és álljunk meg! Az élet kontemplatív dimenziója, melynek újrafelfedezésére a nagyböjt lehetőséget ad, új energiákat szabadít fel. Isten jelenlétében testvérekké válunk, érzékenységünk mások felé új intenzitást kap: ahol eddig fenyegetést és ellenségeket láttunk, ott társakra találunk. Ez Isten álma, az ígéret földje, efelé tartunk, amikor magunk mögött hagyjuk a szolgaságot.
Az Egyház szinodális formájának, melyet ezekben az években újra felfedezünk és ápolunk, az az üzenete, hogy a nagyböjtnek közösségi döntések idejének is kell lennie, a fősodorral szembeforduló kisebb-nagyobb döntésekének, amelyek megváltoztathatják az emberek mindennapjait, egy városrész életét: vásárlási szokások, a teremtett világgal való törődés, az észrevétlen vagy megvetett emberek bevonása. Az összes keresztény közösséget erre kérem: kínáljanak a híveknek lehetőségeket elgondolkodni az életmódjukról; szánjanak időt arra, hogy megvizsgálják jelenlétüket a környezetükben és azt, hogy miként járulhatnak hozzá annak javításához. Jaj nekünk, ha a keresztény bűnbánat is olyan, mint ami annak idején Jézust elszomorította. Ő nekünk is azt mondja: „Amikor böjtöltök, ne öltsetek olyan ábrázatot, mint a képmutatók, akik komorrá változtatják arcukat, hogy lássák böjtölésük! Bizony mondom nektek: megkapták jutalmukat” (Mt 6,16). Az öröm látszódjék inkább az arcunkon, szívjuk magunkba a szabadság illatát és engedjük szárnyalni a szeretetet, amely megújít mindent, a legkisebb és legnyilvánvalóbb dolgoktól kezdve. Ez minden keresztény közösségben megvalósulhat.
Amilyen mértékben ez a nagyböjt a megtérés ideje lesz, úgy fogja elérni az elveszett emberiséget a kreativitás hulláma: egy új remény felragyogása. Csakúgy, mint a fiataloknak, akikkel tavaly nyáron Lisszabonban találkoztam, nektek is azt szeretném mondani: „Keressetek és kockáztassatok! Ebben a történelmi pillanatban a kihívások óriásiak és a panaszok fájdalmasak – egy darabokban zajló harmadik világháborút élünk –, de kockáztassuk meg, és gondoljuk azt, hogy nem haláltusát vívunk, hanem szülésben vagyunk; nem a végét járjuk, hanem egy nagy látványosság kezdetén vagyunk. Bátorság kell ahhoz, hogy ezt gondoljuk” (Beszéd az egyetemi hallgatókhoz, 2023. augusztus 3.). Ez a bűnbánatnak, a szolgaságból való kilépésnek a bátorsága. A hit és a szeretet kézen fogja a reményt, mint egy gyermeket. Ők tanítják járni, de közben ő az, aki a másik kettőt előre vonja (Vö. Charles Péguy: Il portico del mistero della seconda virtù [A második erény kapujának misztériuma], Jaca Book, Milano, 1978, 17–19).
Áldásomat adom mindannyiatokra és nagyböjti utatokra.
Kelt Rómában, a Lateráni Szent Jánosnál, 2023. december 3-án, advent első vasárnapján.
FERENC

Szemle